Miloš Đajić Blog
Boj se ovna, boj se govna, a kad ćeš živeti.. M. Selimović

Civilni sektor nosilac građanskog optimizma

Kategorija: Socijaldemokratija ; Datum: 29. 03. 2011. ; Autor: Miloš Đajić

 Kada sam dobio poziv 365 lepih dana, jako sam se obradovao, kako projektu tako i ukazanoj šansi da po nešto o optimizmu prozborim. Ovo je bio moj prvi tekst ali se potrefilo da je moj dan bio 12. mart pa sam onda odlučio da napišem novi tekst koji bi bio primeren tom datumu. Tako je nastao tekst o Zoranu.

Šta je optimizam?
Kada razmišljam o aktivizmu i optimizmu uvek se setim Zoranovog  (najveći car) citata „Mi nemamo čarobni štapić. Ono što imamo to je naše znanje i naša energija!“ Činjenica je da svako od nas hoće da bude deo šireg društvenog kruga, poštovan i uvažen i svako nalazi svoj način da to i ostvari. Vodeći nalog na Twitteru Ekspanzija optimizma, gde pokuštavam da dobrim vestima prevladam one negativne, koje nas svakodnevno okružuju. Slušajući jutros po ko zna koji put Stiva Džobsa podsetio sam se koliko su za optimizam u životu važni vera i ljubav. Zato često volim da kažem ljubav je ključ!

Ajd pre svega da vidimo šta je to optimizam. Reč optimizam vodi poreklo od latinske reči optimum”, koja znači „najbolje“. Optimizam predstavlja pozitivno razumevanje i gledanje na svet oko nas. Često se vode debate o tome da li pozitivan pogled i pristup dovodi do rešavanja nekog problema ili ne i šta je u tom slučaju rešenje?

 

Aktivni građani
Aktivni građani i građanke, građansko društvo, aktivni pojedinci, civilni sektor, nevladine organizacije….su mnogi termini koji se koriste, a u stvari označavaju jedno, a to je pojedinac ili pojedinka koja želi svojim angažmanom da doprinese rešavanju problema i pobiljšanju života u svojoj (lokalnoj) zajednici. Radeći više od deceniju u civilnom sektoru, što kroz rad u Centru modernih veština, pa u OTPOR!– u, pa u mnogim drugim akcijama, koalicijama mrežama… učestvovao sam u mnogim akcijama kojima smo zajednički popravljali stanje na bolje. Bez obzira na loš ugled u društvu organizacija građanskog društva, ljudi u Srbiji nisu ni svesni koliki su ogroman posao one obavile. S obzirom na slabost i siromaštvo države, organizacije civilnog društva su obezbedile ogroman broj servisa, usluga, programa… kojima je unapređen položaj mnogih ugroženih grupa u našem društvu. Neću pominjati sredstva koja su zahvaljujući kreativnosti, umešnosti i radu ovih ljudi ušla u zemlju i korisno upotrebljena.

 

Jako je lep osećaj krstariti Srbijom i susretati se sa ljudima koji, najčešće volonterski, žele da pomognu i sebi i drugima i da urade nešto što će ostaviti trag u njihovoj zajednici. Bez njih bi naše društvo bilo još siromašnije, a sistem neuređeniji. Ljubav i optimizam koji ih vode, kao i verovanje da i Srbija može biti pristojna zemlja je nešto što uvek treba podržati. Njihovi projekti u oblasti promene zakonodavstva, uticanja na donošenje odluka na opštinskom, regionalnom i nacionalnom nivou, tako i u oblasti unapređenja životne sredine, ljudskih prava, obrazovanja, zdravstva, zapošljavanja, socijalnog preduzetništva, inkluzije, pomoći osobama sa invaliditetom, pomoći mladima, deci bez roditelja ili najstarijim građanima … su ostavili neizbrisiv trag u svim delovima Srbije. Ono što im nedostaje je bolje umrežavanje i povezivanje. U budućnosti ćemo svi zajedno raditi i na tome.

Umrežavanje 
Internet, čije korišćenje može biti još bolje od strane ovih pojedinaca i organizacija, unelo je dodatnu dinamiku u javni život. Sve te aktivnosti i projekti pokazuju da optimizma ima i da puno pametnih ljudi svakodnevno deli sa drugim ljudima svoja razmišljanja, znanje, energiju … Nebrojeni primeri solidarnosti, poverenja i vere u ljude svakodnevno me ostavljaju bez daha. Puno stvari je još potrebno da se uradi u Srbiji ali bez svih ovih ljudi taj posao će biti nemoguć.

Zato se uključujte u njihove akcije i podržite ih!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Civilni sektor nosilac građanskog optimizma, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Share
Tagovi: , , , ,

4 komentara


 1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/milosdja/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 705

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/milosdja/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Dodao bih jos samo: Ljubav, muzika i sve nešto lepo… kao dugogodišnji način širenja dobrih vibracija i velikog optimizma!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

 2. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/milosdja/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 705

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/milosdja/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  To je sasvim u redu ;)Da bi odrzali optimizam , valja odrzati male lokalne organizacije 😉
  Bojim se da nesvesno gradske vlasti po malo guse male organizacije. U Obrenovcu je npr slucaj da svaka OCD mora platiti taksu za isticanje firme na poslovnom prostoru.. Od skora su poceli da salju obavestenja da svaka OCD mora imati prijavljeno nekoliko kvadrata poslovnog prostora, a kako su skoro sve registrovane na stanove/kuce ljudi su se uplasili..Ima slucajeva da je jedna organizacija vec ugasena, ovih dana bi trebalo da imamo sastanak lokalne mreze da vidimo sta ciniti…Nismo ni sami dovoljno umrezeni i solidarni.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

 3. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/milosdja/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 705

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/milosdja/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Duskic, evo ti si drugi koji mi je juce skrenuo paznju na tu odredbu za isticanje firme. To moramo menjati jer negde postoji bug. Ja cu da proverima ali mislim da mi u DSOJ to ne placamo, kao ni u CMV. Moramo se bolje povezati i biti solidarni.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

 4. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/milosdja/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 705

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/milosdja/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Da, kako biti optimista kada svaki dan dobijate neku novu taksu, odredbu, zaduženje…
  Takse za isticanje firme idu u kompletu sa pismom, rok plaćanja 15 dana inače: “deremo kožu sa leđa, uzimamo vam imovinu i decu teramo u roblje” (naravno preterujem, ali 15 dana i dnevne kamate su istina i meni npr 90.000 dinara, iako mi je plata 17.000)!?
  Pri tom i nemam istaknutu firmu, niti mi treba.
  Ali, ako ste “ponosni član” – tu mesta za optimizam ima, a i takse su “bug”.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Ostavite komentar


 
milosdjajic.com © 2012 Miloš Đajić
Sajt pažljivo skrojio MWEB
vrati se na vrh