Miloš Đajić Blog
Boj se ovna, boj se govna, a kad ćeš živeti.. M. Selimović

100 godina Međunarodnog dana žena u Srbiji

Kategorija: Socijaldemokratija ; Datum: 08. 03. 2011. ; Autor: Miloš Đajić

Ovih dana svi se po malo bavimo rekonstrukcijom Vlade Srbije. Još uvek ne znamo tačno ko će sve biti ministarke i ministri ali ja vidim da će izgleda tri ministarke da budu višak. Svi komentarišemo šta se dešava, a ne primećujemo (ili stidljivo primećujemo) da će u budućoj Vladi biti samo dve žene što je po meni SRAMNO.

Mene su virousom borbe za ravnopravnost zarazile moje drage prijateljice Aleksandra Galonja i Mirjana Kovačević. I danas se sećam naših putešestvija iz 2001 kada smo krenuli da radimo sa politički aktivnim ženama po celoj Srbiji. Tada o tome nisam znao gotovo ništa i većinu stvari nisam primećivao, ali sam osećao da je sistem nepravedan. Kasnije su mnoge jake žene dodatno uticale na mene…Marijana Pajvančić, Milka Puzigaća, Sonja Lokar, Gordana Čomić, Zorana Šijački, Sonja Liht, Marija Srdić, Snežana Lakićević, Ana Radićević …

Bez obzira na sve one koje će se podsmevati ili se podsmevaju 8. Martu, ja mislim da je 8. mart važan datum. Naravno često diskutujem i sa suprugom o svim problemima koji muče današnje žene. I ona kad je ljuta zna da kaže „J*** te ravnopravnost, samo smo dobile još više posla i odgovornosti na svojoj grbači“. Bez obzira na sve, meni je cilj da radeći u ovoj oblasti doprinesem da moje princezice Milica i Tamara, i sve princezice njihovih godina kada porastu žive u uređenom i emancipovanom društvu u kom su žene istinski ravnopravne. Često se setim Leona Peklara koji je mi je jednom prilikom rekao: „Ni jedno društvo ne može biti ekonomski bogato, ukoliko žene nisu ravnopravne i nisu na mestima odlučivanja!“

 

Da se podsetimo, kako je sve počelo?

 • 8. marta 1857. su žene zaposlene u tekstilnoj industriji protestovale u Njujorku zbog nehumanih uslova rada i niskih plata
 • 8. marta 1908. je 15.000 žena marširalo kroz Njujork tražeći kraće radno vreme, veću platu, pravo glasa i zabranu dečijeg rada. Njihov je slogan bio „Hleb i ruže“ gde je hleb predstavljao ekonomsku moć, a ruže bolji život.
 • 1910  je Socijalistička internacionala na zasedanju u Kopenhagenu, na predlog nemačke socjalistkinje, Klare Cetkin, donela odluku da se kao Međunarodni dan žena obeleži štrajk američkih radnica iz 1857. godine
 • 8. marta 1911. je u Srbiji prvi put proslavljen 8. mart
 • 1975 – Međunarodna godina žena kada su Ujedinjene nacije počele da slave 8. mart kao Međunarodni dan žena.
 • U nekim zemljama je 8. maert nacionalni praznik

Šta je do sada urađeno?

Špartajući Srbijom i dalje susrećem se sa mnogim primerima diskriminacije na koje smo se nekako navikli i ne reagujemo više na njih. Primer preduzetnica tokom trudnoće je jedan od njih, ne prepoznavanje vrednosti ženskog besplatnog rada, loša statistika, nepoštovanje Zakona i loša implementacija istog…. Nažalost i dalje je veći broj nezaposlenih žena, plate su još uvek niže nego plate muškaraca, žene u biznisu ili politici ne učestvuju ni izbliza ravnopravno s muškarcima i nema ih dovoljno na mestima odlučivanja, trpe nasilje u porodici … Ipak, ono što me i dalje motiviše da se borim i o problemima žena javno govorim je veliki napredak koji je postignut. Ostalo je još puno toga da se uradi, ali dosadašnji rezultati pokazuju da smo kao društvo na dobrom putu.

Do sada su promene vidljive u:

 • Ustavu
 • Porodičnom zakonu
 • Krivičnom zakonu
 • Zakonu o lokalnim izborima i Zakonu o izboru narodnih poslanika
 • Zakona o ravnopravnosti polova
 • Zakonu protiv diskriminacije
 • Izboru Poverenice za ravnopravnost
 • Sve većem broju asocijacija žena

Šta još treba da uradimo?

Da bismo uticali na popravljanje položaja žena u društvu, neophodno je da i dalje radimo na promociji ideja razvoja i saradnje, ideja rodne ravnopravnosti; Da radimo na tome da se u našem društvu ova tema prepoznaje, ne kao uslov za EU integracije,  već kao nešto što čini naše društvo boljim i solidarnijim. 8. mart  je praznik svih NAS, u slavu svih onih žena koje su se borile ili se i dalje bore za svoja prava i emancipaciju. Bez ravnopravnih žena nema bogatog i naprednog društva! A to nam je valjda cilj.

Živeo 8. mart međunarodni  dan borbe za ženska prava i emancipaciju!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
100 godina Međunarodnog dana žena u Srbiji, 7.0 out of 10 based on 3 ratings
Share
Tagovi: , , , ,

2 komentara


 1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/milosdja/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 705

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/milosdja/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  O trudnicama sam slušala juče, mislim da je bilo na dnevniku. Neke od tih priča su bile užasne. S jedne strane bela kuga, s druge strane se ne podstiče rađanje. Narodu treba pojasniti mnoge stvari vezane za ljudskost i osnovnu kulturu. 🙁

  Odličan tekst.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Snežana Luković

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/milosdja/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 705

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/milosdja/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Hvala ti na ovom postu. Jedan si od retkih koji o rodnoj ravnopravnosti govori iz ubeđenja, a ne poput većine, deklarativno, radi zadobijanja ličnih poena.
  Dan žena treba obeležavati kao simbol borbe za zdravo – humano društvo.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Ostavite komentar


 
milosdjajic.com © 2012 Miloš Đajić
Sajt pažljivo skrojio MWEB
vrati se na vrh